Zuzanna Orlińska

Zuzanna Orlińska

Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorka książek, czasopism i podręczników. Autorka Matki Polka (wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2011) i Pisklaka. Za książkę Ani słowa o Zosi otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a powieść Cierpienia Sięciolatka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 otrzymała dwie nominacje, za Starego Noego i Detektywów z klasztornego wzgórza - pierwsza z tych książek zdobyła wyróżnienie. Stworzyła stronę internetową Kiedy byłam mała, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży. Mama Szymona i Julka. Kiedy nie ma nic do napisania ani narysowania, najchętniej zajmuje się czytaniem.

Autorka mieszka w Warszawie
Prowadzi spotkania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

 

Bohaterowie naszej wyobraźni

Jak tworzy się bohatera książki? Czy może mieć cechy istniejącej postaci, czy musi być zmyślony? Jak opis wyglądu postaci ma się do cech jej charakteru? Zabawa polegająca na wymyśleniu opisu pasującego do postaci na zaprezentowanych ilustracjach. Próba stworzenia własnej historii z wykorzystaniem wymyślonych bohaterów. W wersji z warsztatami plastycznymi: praca w zespołach nad portretem wymyślonej postaci (potrzebne są duże arkusze papieru pakowego i przybory do rysowania oraz komputer z rzutnikiem).

 

Detektywi z klasztornego wzgórza

Autorka porozmawia z młodzieżą o swojej powieści detektywistyczno-historycznej, Detektywach z klasztornego wzgórza, w której w mistrzowski sposób połączyła fakty i postaci historyczne z wartką akcją. Opowie o tym, skąd czerpać informacje, by zadbać o każdy szczegół, i o Czerwińsku nad Wisłą, w którym rozgrywa się akcja książki i z którego pochodzi jej rodzina.